Portfel Stasia – edukacja finansowa dzieci i dorosłych

Cześć,

tu Daniel i Kasia – jesteśmy rodzicami Stasia, który przyszedł na świat w czerwcu 2020 r. 🙂

Choć nasz synek jeszcze tego nie wie, to my, rodzice, już od pierwszego miesiąca jego życia zapragnęliśmy pomóc mu w starcie w dorosłe życie.

Dlatego też będziemy budować dla niego portfel (Portfel Stasia), który zostanie Stasiowi przekazany w jego 18-ste urodziny w 2038 r. Trzymajcie kciuki za naszą wytrwałość, a my będziemy dzielić się swoimi doświadczeniami i wiedzą, którą sami zdobyliśmy na przestrzeni lat!

Czym jest Portfel Stasia?

Portfel Stasia to długofalowy projekt edukacyjny, który na bieżąco będzie poruszać zagadnienia z dziedziny inwestowania i oszczędzania. Dowiesz się z niego m.in.:

 • jak grać na giełdzie
 • gdzie i jak kupić akcje
 • jak założyć rachunek maklerski
 • jak wybrać akcje do zakupu
 • gdzie pojawiają się ciekawe promocje związane z oszczędzaniem
 • kiedy kupować akcje, obligacje, a kiedy złoto
 • jak analizować spółki giełdowe
 • co to jest giełda papierów wartościowych
 • czym jest dywidenda
 • jak kupić Bitcoina, itd.


Tematyka będzie bardzo obszerna, a wszystko zostanie poparte własnym doświadczeniem i działaniem. Nic co nie zostanie przetestowane, nie zostanie tu opisane.

Portfel Stasia, oprócz ogromnej misji edukacyjnej dla dzieci i dorosłych, jest faktycznie portfelem inwestycyjnym. Oznacza to, że znajdziesz tu informacje o konkretnych działaniach wraz z ich wytłumaczeniem i wyjaśnieniem. Np. jakie akcje zostały zakupione do portfela i dlaczego. Jak przebiegała ich analiza, jakie są perspektywy. Na blogu znajdzie się aktualny skład portfela wraz z jego wyceną.

Mamy nadzieję, że jego wartość za 18 lat będzie większa niż suma wpłat poczyniona w tym czasie ;).

Skąd pomysł na Portfel Stasia?

Przede wszystkim pomysł wziął się z własnych doświadczeń. Sami jakiś czas temu skończyliśmy 18 lat. Wiemy dokładnie, że nasze pokolenie nie miało łatwego startu w dorosłość. Wyż demograficzny, rynek pracodawcy, masowa “produkcja” osób z wyższym wykształceniem. Na dziedziczenie majątku po dziadkach, a tym bardziej po rodzicach, w tym wieku też nie można było liczyć.

Dlatego postanowiliśmy, że zaczniemy budować Portfel Stasia już teraz, od samego początku. Wraz z upływem czasu coraz większy nacisk będziemy kłaść na edukację finansową, bo można sobie wyobrazić tylko, co może zrobić 18-sto latek, który dostaje sporą sumą gotówki bez żadnego przygotowania do zarządzania tymi środkami. Tego byśmy nie chcieli, aby skończyło się to wypadem na jakąś egzotyczną wyspę na całe wakacje i roztrwonieniem tych środków ;).

Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja i to w dodatku w praktyce! Każdy powinien znać podstawy dotyczące pieniądza, zarządzania posiadanymi środkami w życiu codziennym, rozróżniać czym są aktywa, a czym pasywa, co to są stopy procentowe, jak mogą się zmieniać, od czego zależy oprocentowanie w banku czy oprocentowanie obligacji czy rat kredytu.

Jakie środki i jak często będą przeznaczane na Portfel Stasia?

W początkowym etapie, który zajmie około roku środki będą przeznaczane co miesiąc. Będzie to regularna wpłata wynosząca 500 zł. Kwota nie jest przypadkowa, ponieważ obecnie dosłownie każdy ją otrzymuje na swoje dziecko i w rezultacie może ją właśnie na dziecko przeznaczyć. Zdajemy sobie sprawę z tego, że część środków z 500 zł może iść na bieżące potrzeby i tak w zasadzie jest, dlatego będziemy również opisywać możliwości zadbania o przyszłość dziecka nawet w kwocie 100 zł miesięcznie.

Z racji tego, że projekt jest długofalowy i nikt nie wie, jak to wszystko będzie wyglądać za 5, 10 czy 15 lat, to również i środki przeznaczane na Portfel Stasia będą mogły się zmieniać. Jednak na początku startujemy od 500 zł miesięcznie.

Co może się znaleźć w Portfelu Stasia?

Plan został jasno sprecyzowany. Portfel Stasia, jako projekt edukacyjny, będzie prezentować spektrum dostępnych w Polsce inwestycji i oszczędności. Założenie jest banalne – ma być prosto i tanio. Każdy krok zostanie dokładnie opisany, a każdy omówiony produkt finansowy (czyli możliwości inwestowania lub oszczędzania) będzie opisany z zestawieniem jego plusów i minusów, to będzie to jednak opinia subiektywna i każdy najlepiej, aby samodzielnie przeanalizował, co jest odpowiednie, a co nie.

Odpowiadając konkretnie na pytanie – co będzie w Portfelu Stasia?

 • akcje
 • ETFy
 • certyfikaty inwestycyjne
 • kryptowaluty
 • jednostki funduszy inwestycyjnych
 • jednostki funduszy indeksowych

 

Spektrum produktów finansowych, które znajdą się w Portfelu Stasia, jest bardzo szerokie. Jeśli w międzyczasie pojawią się nowości dostępne w Polsce dla inwestora indywidualnego, to oczywiście o nich też tutaj przeczytasz :).

Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszego bloga, trzymania kciuków za systematyczność w jego prowadzeniu, bo przy małym dziecku może być z tym różnie ;), a następnie za rezultaty i wynik finalny, który podsumujemy sobie w 2038 r.

Pozdrawiamy,
Daniel, Kasia i Staś